Buğra Yazar

Unutulan WordPress Admin Şifresini Değiştirmek (Kesin Çözüm)

WordPress Logo
WordPress Logo

WordPress giriş şifresini unutmak çoğu insanın başına gelebilecek bir şeydir. Bu yöntem hem kolay hemde kesin çözüm sunuyor.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş

Web sitesi sahibi kişilerin en sık karşılaştığı sorunlardan birisi siteye giriş sorunudur. WordPress sitenize giriş yapamadığınız durumlarda şifrenizi sıfırlamanız gerekebilir. WordPress Şifre unuttum, wordpress şifre kabul etmiyor, wordpress mail adresi unuttum gibi sorunlar yaşıyorsanız, Sitenizin Admin giriş bilgisini sıfırlamak için sitenizin CPanel’ine giriş yapmanız gerekir. Cpanele giriş yaptıktan sonra şu aşamaları takip ederek sitenizin WordPress giriş şifresini değiştirebilirsiniz.

Admin giriş bilgisini sıfırlamak için sitenizin CPanel’ine giriş yapmanız gerekir. Cpanele giriş yaptıktan sonra şu aşamaları takip ederek sitenizin Admin giriş bilgisini sıfırlayabilirsiniz:

1- MySQL Üzerinden WordPress Admin Şifresi Değiştirme

 • Databases bölümünde PhpMyAdmin butonuna tıklayın.
 • PhpMyAdmin giriş yaptıktan sonra solda sitenizin veritabanını seçip yanındaki + işaretine tıklayın. Wp_users yazan yere tıklayın.
 • Wp_users bölümünden user_login yazının altında kullanıcı adınız sıralanır. En sonda yer alan düzenle butonuna tıklayın.
 • Düzenle butonuna tıkladıktan sonra user_pass yazının solunda yer alan e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e  olan bölümü değiştirin.
 • Wp-admin bilginizin kullanıcı adı ve şifresi 123456 olarak değiştirildi. WordPress Admin paneline giriş yapıp kullanıcılar bölümünde şifrenizi değiştirebilirsiniz. Tebrikler wordpress şifre resetleme işlemi tamamlandı.

Şifreler WordPress üzerinde MD5 Algoritması kullanılarak kaydedilir. User_pass alanına e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e harf ve rakamları girerseniz admin giriş şifreniz 123456 olarak değişir. Giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirebilirsiniz. Giriş şifreniz olarak direkt kendi şifrenizi MD5 halini girmek isterseniz http://www.md5.cz/ adresinden kendi şifrenizi MD5’e çevirmelisiniz.

WordPress üzerinden kullanıcı profilinize mail adresi kayıt ettiyseniz şifremi unuttum diyerek mail üzerinden wordpress şifre sıfırlama işlemi yapabilirsiniz. Sunucunuzda mail fonksiyonu kapalı ise Smtp mail kullanmıyorsanız E-posta gönderilemedi uyarısını alırsınız. Olası sebebi servis sağlayıcınız mail fonksiyonunu engellemiştir.

WordPress admin şifresi sıfırlama işlemini MySQL üzerinden yapabilirsiniz. Şifrenizi unuttuğunuz zaman ya da şifreniz hacklendiği zaman veritabanı üzerinden WordPress Admin şifrenizi kolayca değiştirebilirsiniz.  MySQL üzerinden wordpress admin şifresi değiştirme işlemini şu şekilde yapabilirsiniz.

2. FTP ile WordPress Admin Şifresi Değiştirme

 • 1.ADIM: Veritabanı İsmini Öğrenme: 
  WordPress veritabanı ismini öğrenmek için wp-config.php dosyasına bakın.  FTP üzerinden wordpress sitenizin kurulu olduğu web hosting sunucusuna bağlanıp wp-config.php dosyasını not defteri ile açın. DB_NAME yazan satırı bulup karşısında yer alan isim wordpress sitenizin veri taban ismidir.
 • 2.ADIM:  MySQL Üzerinden WordPress Admin Şifresi Değiştirme: Cpanele giriş yapıp sol kısımda database ismine tıklayın. Prefix değerli wp_ ile başlayan tabloyu göreceksiniz.
 • 3.ADIM Wp_users tablosuna tıklayın. Sağ ekranda bir tablo karşınıza çıkar. Tablo üstünde yer alan göz at sekmesine tıklayıp wp-admin kullanıcısını bulun. Bulduğunuz kullanıcı adının yanında düzenle sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan bölümden wp-admin şifresini değiştirebilirsiniz.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş

Buğra Yazar

Startup Wordpress firma sahibi olarak 5 yıldır kurumsal firmalara WordPress danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Siz hayalinizdeki projeyi anlatın biz gerçekleştirelim.

Yazıyı Beğen

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmemiş)
Loading...


 • Phpmyadmin’den değiştirmek daha kolay geliyor bana. Çokça kez yaşadım şifre unutma durumunu. SMTP ayarlarını da yapmadığım için mail de gelmiyordu. Teşekkürler yazı için.

 • Daha önce 2-3 yöntem denemiştim.Yazınızı uyguladım ve WordPress Admin Şifresini Değiştirmek için kesin çözüm oldu.teşekkurler

 • md5 cz gibi sitelerden md5 yaparsanız şifreniz onların veritabanına kayıt edilir birisi sizin şifrenizin md5 halini buraya gelip yazarsa bunların veritabanındaki ile eşleşir ve şifrenizi bulur.

 • WordPress admin şifresi sıfırlama işlemini sayenizde seçenekleri ile ögrendim. Teşekkürler…

 • wp şifremi unuttum nasıl hatırlayacagım diye düşünürken tesadüfen gördüm. 1 dakikamı almadı şifre değiştirmek 🙂

 • Hocam benim gibi wordpress’e yeni başlamış acemiler için çok değerli bilgiler veriyosun. Bloğunu takip ediyorum yazı için teşekkürlerr

Yorum Yazın